ΑΕΚ – ΟΦΗ 1 – 0

Σε ένα κακό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, ο ΟΦΗ ηττήθηκε με 1 – 0 από την ΑΕΚ και παρέμεινε στην 14η θέση της βαθμολογίας, με 17 βαθμούς. Το γκολ του Λιβάγια, στο 37΄, έκρινε την αναμέτρηση.

Στο 2ο λεπτό, οι παίκτες του ΟΦΗ ζήτησαν πέναλτι, όταν ο Δεληγιαννίδης μπήκε στην περιοχή, είδε τον Χουλτ να του κλείνει τον δρόμο και έπεσε στο έδαφος.

Η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ ήρθε στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Κλωναρίδη να μπαίνει στην περιοχή του Στρέζου και να στέλνει την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του. Στο 14΄, ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ μπλόκαρε το σουτ του Οικονόμου. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 18΄, ήταν η σειρά του Μπάρκα να πει «όχι» στον Βαζ.

Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει, αλλά πέρα από κάποια μακρινά σουτ (Μάνταλος, Σιμόες), δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες. Ωστόσο, μια ωραία ατομική ενέργεια του Αλμπάνη, που απέφυγε δύο αντιπάλους του και έδωσε έτοιμο γκολ στον Λιβάγια ήταν αρκετή για να γίνει το 1-0, στο 37΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει και είχε ένα καλό σουτ, στο 51΄, με τον Κυριακίδη. Όσο περνούσε η ώρα, η ΑΕΚ έμοιαζε να αρκείται στο 1-0, ενώ ο ΟΦΗ κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο, χωρίς όμως να απειλεί την εστία του Μπάρκα.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ο ΟΦΗ προσπάθησε να απειλήσει, με ατομικές ενέργειες των Ναμπί, Φερέιρα και Κυριακίδη, χωρίς αποτέλεσμα. Λίγο έλειψε, μάλιστα, να δεχθεί και δεύτερο γκολ, στο 90΄, αλλά ο Στρέζος απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Λιβάγια.

*Στο 74΄, ο Γιακουμάκης γνώρισε την αποθέωση από τους φίλους της ΑΕΚ, όταν έδωσε την θέση του στον Βουό. Τον επιθετικό του ΟΦΗ χειροκρότησε και ο πρώην προπονητής του, Μανόλο Χιμένεθ.

*Ο Χουλτ αποχώρησε τραυματίας, στο 12΄, με το ιατρικό επιτελείο της ΑΕΚ να εκφράζει φόβους για τραυματισμό που θα τον κρατήσει για αρκετό καιρό μακριά από τους αγωνιστικούς χώρους.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Τσόσιτς, Οικονόμου, Χουλτ (12΄ Αλμπάνης), Μάνταλος, Σιμόες, Γκάλο, Μπογέ (83΄ Γιαννιώτας), Κλωναρίδης (62΄ Κρίστιτσιτς), Λιβάγια.

ΟΦΗ: Στρέζος, Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου, Μιχόγεβιτς, Κοροβέσης, Κυριακίδης, Νάστος (74΄ Σακόρ), Βαζ, Ναμπί, Νέιρα (59΄ Φερέιρα), Γιακουμάκης (74΄ Βουό).