Ελλάδα – Σερβία 70 – 63

Με τον Καλάθη να δείχνει τον δρόμο, έναν συγκλονιστικό Μπουρούση και τους Σλούκα, Πρίντεζη να «μιλούν» στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, η Ελλάδα επικράτησε της Σερβίας με 70 – 63 και «βλέπει»… Κίνα!

Με το ένα πόδι στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019, στην Κίνα, είναι η Ελλάδα, που με την νίκη της επί της Σερβίας έφθασε στο 7-0 και χρειάζεται μόλις μία νίκη σε πέντε παιχνίδια, για να εξασφαλίσει την πρόκριση. Στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο στα «Δύο Αοράκια», Καλάθης, Μπουρούσης, Σλούκας και Πρίντεζης «υπέγραψαν» την μεγάλη νίκη της Ελλάδας. Από την άλλη πλευρά, οι Σέρβοι τα περίμεναν όλα από τον Μπογκντάνοβιτς, που πέτυχε 19 πόντους, αλλά… έσπασε τα καλάθια (3/12 τρίποντα).

Ο… γνωστός Καλάθης

Ο Καλάθης μπήκε «ζεστός» στο παιχνίδι, με 8 πόντους και 2 ασίστ, οδηγώντας την εθνική ομάδα στο 12 – 10. Μπογκντάνοβιτς και Γιόβιτς «απάντησαν», για το 12 – 15, ενώ Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ και Κάλινιτς διαμόρφωσαν το 16 – 18 στο 10΄.

Η Ελλάδα προσπέρασε με τρίποντο του Παπανικολάου (21-18), αλλά ο Καλάθης «φορτώθηκε» με τρίτο φάουλ και κάθισε στον πάγκο. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 21 – 24 και 23 – 26, για να ισοφαρίσει ο Παπαπέτρου, με τρίποντο. Ο Μιλουτίνοφ «έγραψε» το 26 – 29 και ο Σλούκας πήρε… φωτιά, με δύο «βόμβες» από τα 6,75 μ. (32-29). Άλλα δύο τρίποντα, από Μπογκντάνοβιτς και Παπαπέτρου έφεραν το 35 – 32, υπέρ της Ελλάδας, στο ημίχρονο.

Το +12 και η αντεπίθεση των Σέρβων

Η εθνική ομάδα μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 45 – 34, έχοντας 9/16 τρίποντα! Ο Καλάθης, με νέο τρίποντο, έκανε το 48 – 36, αλλά οι Σέρβοι, με σερί 11 – 1, μείωσαν στο καλάθι (49 – 47). Με καλάθι του Θανάση Αντετοκούνμπο, το σκορ έγινε 51 – 47, στο 30΄.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το ματς έγινε ντέρμπι, με τον (ασυνήθιστα άστοχο) Μπογκντάνοβις να μειώνει σε 55 – 54 και τον Μίτσιτς να ισοφαρίζει σε 57 – 57. Με δύο συνεχόμενα καλάθια, ο Πρίντεζης έδωσε «ανάσα» στην Ελλάδα, που έφθασε στο +8 (67 – 59) με τον Μπουρούση.

Ο Μπογκντάνοβιτς βρήκε πάλι σίδερο, οι Έλληνες παίκτες ήταν ψύχραιμοι στις τελευταίες φάσεις και έφθασαν στην νίκη, με 70 – 63.

Ελλάδα: Καλάθης 15 (5 ασίστ), Μπουρούσης 9 (10 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 τάπες), Σλούκας 11 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 8, Παπαπέτρου 6, Βασιλόπουλος 2, Αντετοκούνμπο 4.

Σερβία: Σιμόνοβιτς 2, Μπογκντάνοβιτς 19 (6/19 σουτ), Μπιέλιτσα 9, Κάλινιτς 1, Ραντούλιτσα 4, Μιλουτίνοφ 7, Νέντοβιτς 7, Μίτσιτς 3, Γιόβιτς 11.